Ako si vybrať dron?

0

Ešte pred pár rokmi sme si mysleli, že malé vrtuľníky so schopnosťou lietať aj na väčšie vzdialenosti a zaznamenávať pritom obraz sú len futuristickou predstavou. Technický pokrok je však v tejto oblasti ultra rýchly, a preto sú dnes drony považované za takmer nevyhnutnú súčasť výbavy každého fotografa či kameramana. A navyše, záľubu v nich nachádzajú aj mnohí bežní ľudia. Viete si však dron správne vybrať? Pripravili sme pre vás malého sprievodcu, ktorý vám pri kúpe dronu pomôže.

Na trhu je dostupných množstvo prevedení dronov a stále pribúdajú ďalšie a ďalšie. To, čo ich navzájom odlišuje, je nielen dizajn a cena, ale aj vlastnosti, schopnosti a účel použitia. Vo všeobecnosti rozlišujeme 2 základné kategórie dronov:

  • Ready to fly (RTF) – patria tu základné drony, aj tie určené pre profesionálov. V balení obsahujú kompletnú výbavu pripravenú na lietanie – teda dron a diaľkové ovládanie.
  • Bind and fly (BNF) – amatérske aj profesionálne drony bez diaľkového ovládania v balení. To je vyžadované vlastné, pričom dron s ním jednoducho spárujete. Sú vhodné pre ľudí, ktorí už nejaký dron vlastnia, a teda s ním aj diaľkové ovládanie.

Stabilizácia obrazu

Obe kategórie dronov sú dostupné zväčša v prevedení s kamerou. Jej kvalita je závislá najmä od ceny, preto od dronu s cenou mierne presahujúcou 50 € nemôžete čakať zázraky. Navyše, na kvalitu obrazu nevplýva len samotná kamera, ale aj použitá stabilizácia. Bez nej by boli snímky a videá vytvorené kamerou na drone rozmazané a prakticky nepoužiteľné. Ak chcete kúpiť dron na profesionálne účely, siahajte po tých s minimálne dvojosou stabilizáciou.

Za viac peňazí, viac funkcií

Od ceny závisí aj prítomnosť ďalších funkcií – napr. Follow me, kedy dron automaticky nasleduje človeka s ovládaním alebo Return home, kedy sa dron vráti na pozíciu, z ktorej vzlietal.

U drahších modelov je tiež samozrejmosťou živé sledovanie obrazu, bez ktorého sa profesionáli pri svojej práci nezaobídu. Obraz je zobrazovaný prostredníctvom bezdrôtových technológií, napríklad WiFi priamo na diaľkovom ovládaní, prípadne na chytrom zariadení, a zároveň zaznamenávaný do pamäte. Vďaka tomu dokážete sledovať obraz v reálnom čase, a tak doladiť expozíciu do dokonalosti.

Pri kúpe dronu si tiež všímajte jeho výdrž, teda koľko minút zvládne lietať a kamerovať na jedno nabitie (aspoň 20 minút). Ak sa chystáte dron využívať profesionálne, smerodajná bude pre vás aj maximálna letová rýchlosť.

Dron podľa seba

Na záver niečo pre odborníkov na techniku. Svoj dron si môžete zložiť aj sami. Drony sú totiž dostupné aj v kitoch – teda stavebniciach, z ktorých si dron vyskladáte presne podľa vašich potrieb. Zvolíte vhodnú kostru, motory, riadiacu jednotku, kameru, stabilizáciu a ďalšie nevyhnutné komponenty. Táto možnosť je však určená len pre skutočných odborníkov, ktorí majú s lietaním a konštruovaním pokročilé skúsenosti.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X