Ako si vybrať externý blesk?

0

Vytvoriť kvalitnú fotografiu bez blesku je možné prakticky len za ideálnych svetelných podmienok s použitím externého osvetlenia scény. Inak sa musíte vždy spoľahnúť na blesk. Žiaľ, niekedy na zabezpečenie vhodnej intenzity a smeru svetla nepostačia ani vstavané blesky, ktoré tvoria pevnú súčasť kompaktných fotoaparátov a zrkadloviek. Kým u kompaktov zvyčajne nie je možné tento problém vyriešiť, zrkadlovky ponúkajú príležitosť použitia externých bleskov. Ak si ich správne vyberiete a dokážete ich správne použiť, cesta za kvalitnými fotografiami je pre vás doširoka otvorená.

externe-blesky-metz_1

Aj preto sme pre vás pripravili krátky článok, ktorý vám poskytne informácie o vlastnostiach a základnom delení externých bleskov s cieľom uľahčiť vám výber tohto príslušenstva.

Základný parameter bleskov – smerné číslo

Základný parameter, ktorý popisuje každý blesk a jeho výkon, je smerné číslo (GN). Zjednodušene ho vysvetľujeme takto – smerné číslo vyjadruje, na akú vzdialenosť v jednotke meter je blesk schopný osvietiť scénu pri použití clony s clonovým číslom 1 za absolútnej tmy (ISO 100). Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím je smerné číslo vyššie, tým výkonnejší je použitý blesk. Pre amatérov postačia blesky so smerným číslom 35 až 43, pri profesionálnom využívaní je vhodné mať blesk so smerným číslom vyšším ako 50. Tu však počítajte aj s vyššou cenou jednotlivých bleskov.

Delenie externých bleskov

Externé blesky môžeme rozdeliť do troch základných kategórií vzhľadom na ich funkcie:

  • Manuálne blesky – intenzita svetelného záblesku je konštantná na základe nastavenej hodnoty.
  • Automatické blesky – ich súčasťou je svetelné čidlo, ktoré na základe aktuálnych svetelných podmienok riadi intenzitu svetelného záblesku.
  • Systémové blesky – sú prepojené s fotoaparátom tak, že si navzájom vymieňajú informácie o aktuálnej expozícií. Intenzita záblesku je zosúladená s inými parametrami. Zvyčajne majú množstvo funkcií.

Osobitnou kategóriou bleskov sú tzv. makro blesky, ktoré sú určené na fotenie objektov vo vzdialenosti od objektívu len v rádoch niekoľkých centimetrov. Ich smerné číslo preto musí byť nízke. Tieto blesky majú aj iný tvar, než bežné – zvyčajne sú tvorené kruhovým zdrojom svetla, ktorý sa nasádza priamo na objektív. Prípadne sa používajú makro blesky v zostave, kedy sa na kruhu upevnenom na objektíve nachádza viacero menších bleskov a tie je možné podľa potreby rotovať.

Aj blesk má svoje funkcie a doplnky

Pri výbere blesku je nutné zhodnotiť aj prítomnosť funkcií. Tou najzákladnejšou je vyklápacia a otáčateľná hlava, prostredníctvom ktorej môžete priamo nasmerovať tok svetla do požadovaného smeru. Jej prítomnosť je samozrejmosťou u poloprofesionálnych a profesionálnych bleskov, u bežných amatérskych sa vyskytuje len v niektorých modeloch. Ďalšou funkciou je korekcia  záblesku, ktorá umožňuje regulovať intenzitu záblesku a podľa potreby ju stlmiť alebo zosilniť. Niektoré externé blesky tiež obsahujú aj difúzne doštičky, ktoré sa nasadzujú pred hlavu blesku a slúžia na zmenu vlastností svetla zo záblesku s cieľom čo najviac ho priblížiť prirodzenému svetlu.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X