Ako si vybrať objektív na fotoaparát?

2

V prípade, že si kúpite drahší fotoaparát, ktorý je určený na tvorbu profesionálnejších záberov, pravdepodobne bude mať vymeniteľný objektív. Ten slúži ako hlavný vykresľovač obrazu, preto od použitého objektívu výrazne závisí kvalita fotografie. Fotoaparáty sa zväčša predávajú so základným objektívom, ktorý má uspokojiť potreby začínajúcich fotografov. Ak však chcete fotiť kvalitnejšie a kreatívnejšie zábery, nevyhnete sa kúpe ďalších objektívov. Ako sa však vyznať v ich parametroch a na základe nich si vybrať vhodné telo fotoaparátu?

Funkcia objektívu

Najskôr si však povieme pár viet o funkcii objektívu. Každý jeden je zložený z troch častí, a to tubusu so šošovkami, clony a prvkov, ktorými sa upevňuje a prepája s fotoaparátom. Prvá časť objektívu – tubus so šošovkami zachytáva daný obraz, spracováva ho a premieta ho na jeden bod, ktorý sa nazýva snímač. Ten je tvorený množstvom malých štvorčekov (každý pixel obsahuje štyri takéto štvorčeky). Po dopadnutí obrazu na snímač vzniká elektrický prúd, pričom na základe jeho intenzity sa na každom štvorčeku vytvorí daná farba pixlu, a tak sa vykreslí snímok. Clona má podobnú funkciu ako dúhovka, to znamená, že reguluje žiarenie dopadajúce na snímač a má vplyv na ostrosť obrazu.

Pri kúpe objektívov sa stretnete s dvomi základnými parametrami – ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou

Ohnisková vzdialenosť vyjadruje vzdialenosť medzi snímačom a optickým stredom fotoaparátu. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia, tým vzdialenejšie predmety dokáže objektív zobraziť ostro. Väčšina objektívov nemá pevnú ohniskovú vzdialenosť, ale je ju možné meniť v určitom intervale. Jej zmenou teda obraz približovať, čo poznáme ako zoom. Základný objektív pokrýva zväčša ohniskové vzdialenosti v intervale 24 – 90 mm. Každý fotograf si už následne dokupuje objektívy podľa charakteru obrazov, ktoré fotí. Vždy však platí, že čím je interval ohniskových vzdialeností menší, tým sú snímky kvalitnejšie.

Z ohniskovej vzdialenosti sa môže odvodiť aj ďalší parameter – zorný uhol, ktorý je pomerom veľkosti snímaču a ohniskovej vzdialenosti. Čím je ohnisková vzdialenosť menšia, tým väčší je zorný uhol záberu. Na základe zorného uhla rozdeľujeme objektívy na:

  • Širokouhlé (ohnisková vzdialenosť 10 -30 mm) – sú určené najmä na fotenie krajiniek, architektúry či interiérov, kedy fotograf potrebuje zobraziť skutočnosť v čo najširšom uhle
  • Stredné (ohnisková vzdialenosť 30 – 80 mm) – univerzálne
  • Kratšie teleobjektívy (ohnisková vzdialenosť 80 -135 mm) – na fotenie portrétov
  • Teleobjektívy (ohnisková vzdialenosť 100 – 600 mm) – napríklad na fotenie športu a udalostí, kedy si fotograf musí detaily zo vzdialenej expozície často priblížiť

Samozrejme, na trhu sa nachádzajú aj objektívy s pevným ohniskom, u ktorých sa eliminujú optické chyby, a preto nimi možno vytvoriť naozaj kvalitné zábery. Sú lacnejšie, no pracovať s nimi dokážu často len profesionáli. Predstavujú napríklad ideálny typ objektívu do fotoateliérov.

Ďalším parametrom objektívov je svetelnosť, ktorý vyjadruje, koľko svetla prepustí objektív na snímač pri maximálne otvorenej clone. Označuje sa písmenom f. Čím je tento parameter vyšší, tým svetlejšie a ostrejšie obrazy dokáže objektív zachytiť aj v tmavom prostredí bez blesku. Neplatí však tvrdenie, že väčšia svetelnosť sa rovná kvalitnejší objektív.

Objektívy nám ponúkajú aj množstvo funkcií, ktoré uľahčujú prácu a podieľajú sa na kvalite záberov

  • Využívajú optickú stabilizáciu, ktorá odstraňuje chvenie. Zabraňuje tak vzniku rozmazaného obrazu aj v prípade, že je expozičný čas dlhší, pričom vtedy sa nevyhneme miernemu pohybu fotoaparátu.
  • Ponúkajú autofokus urýchľujúci zaostrenie, ktorý umožňuje zachytenie okamžikov vo vysokej ostrosti. Ak sa však s expozíciou radi hráte a ostríte manuálne, dostupné sú aj objektívy, na ktorých je možné autofokus zapínať podľa potreby.

Na záver ešte dva odporúčania súvisiace s kúpou. Pri kúpe objektívu nešetrite a uprednostnite kvalitu pred cenou. Odmenou za to vám budú ostré a jasné zábery. Zároveň sa vždy snažte používať objektív a fotoaparát od rovnakej značky.

2 Komentárov
  1. vojto povedal(-a)

    Zaujimalo by ma ked mam pevny obj 52mm a ten isty 67mm su na tom rovnako co sa bude tykat kvality vystupnej fotografie? Je ta 67 zato ze je vatsia lepsia? Dakujem!

    1. Peter Brichta povedal(-a)

      Dobry den prajem,

      objektiv 52mm a 67mm nepoznam popravde. Bud ste mali na mysli priemer filtra alebo rozpravame o nejakych vazne starych objektivoch.
      peto

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X