Ako si vybrať správny ďalekohľad

0

Ďalekohľady sú relatívne často používané optické prístroje, ktoré slúžia na priblíženie vzdialených objektov a obrazov. Využívajú ich ako turisti pri vyhliadkových túrach, tak aj poľovníci počas striehnutia na korisť. To, pre ktoré prevedenie ďalekohľadu sa rozhodnúť, závisí práve od jeho účelu. Je totiž samozrejmé, že bežnému turistovi postačí menší a spratnejší ďalekohľad, zatiaľ čo poľovník či vášnivý pozorovateľ sa uspokojí až s náročnejšími modelmi ponúkajúcimi optimálne priblíženie a vyšší komfort pri pozorovaní.

Základné označenie ďalekohľadov charakterizujúce najdôležitejšie vlastnosti

Takmer všetky ďalekohľady sú označené dvomi číslami oddelenými symbolom x. Napríklad ďalekohľad ZCF Mariner 10×50. Číslo 10 popisuje hodnotu zväčšenia a druhý údaj hovorí o veľkosti priemeru objektívu. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím má ďalekohľad väčší objektív, tým je dosiahnutá lepšia svetelnosť a zároveň lepšie podmienky na pozorovanie aj v prípade horšieho počasia. Na kvalitu pozorovaného obrazu však vplývajú aj ďalšie faktory, a to použité svetelné hranoly a antireflexné vrstvy. Informácie o nich sa ale bežný spotrebiteľ jednak tak ľahko nedozvie a zároveň nedokáže posúdiť ich efekt na pozorovaciu kvalitu.

Jednotlivé modely ďalekohľadov delíme do niekoľkých skupín:

Monokulárne a binokulárne

Monokulárne ďalekohľady obsahujú len jedno pozorovacie oko. Sú dostupné jednak vo forme tých najzákladnejších prevedení, ktoré sú malé a spratné, no zároveň aj najprepracovanejších, aké sú vhodné pre poľovníkov či priaznivcov jedinečných výhľadov. V týchto prípadoch je však ideálne využívať k nim aj statív. Binokulárne ďalekohľady sú praktickejšie na bežné použitie a oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie sa držia v ruke.

ďalekohľad - turistika

Roof a Porro

Prevedenia ďalekohľadov Roof a Porro sa od seba odlišujú vnútorným usporiadaním optických členov a mierne aj dizajnom. Zatiaľ čo svetelný lúč prechádza cez ďalekohľad typu Roof priamo, v prípade ďalekohľadov Porro sa lúč svetla vo vnútornej optike lomí a odráža. Keďže v prípade Roof ďalekohľadov sú prítomné menšie straty svetla, opticky ich môžeme vo všeobecnosti označiť ako kvalitnejšie.

Najčastejšie chyby, ktoré robia zákazníci pri výbere ďalekohľadu

Väčšie zväčšenie, lepší ďalekohľad. Táto veta rozhodne neplatí, no niektorí zákazníci si to neuvedomujú. Pri príliš veľkom zväčšení sa zužuje zorné pole, a preto pozorovateľ vidí užší obraz. Ten je zároveň tmavý a na zabezpečenie jeho dokonalej ostrosti je potrebné použiť aj statív.

Od drahého ďalekohľadu očakávam veľké zväčšenie – opäť omyl. Cena ďalekohľadu rozhodne nestúpa úmerne so zväčšením. Podieľajú sa na nej hlavné iné rozhodujúce faktory, ako použité materiály, optika, kvalita celkového spracovania, špeciálne povrchové úpravy či značka.

Snaha kúpiť univerzálne použiteľný ďalekohľad. Uvedomte si, že na trhu neexistuje univerzálne použiteľný ďalekohľad, ktorý by ideálne zobrazoval objekty vzdialené v ľubovoľnej vzdialenosti. Ľudia však napriek tomu siahajú po ďalekohľade s flexibilným zväčšením, ktorý má svoje nedostatky. Tu platí paralela s objektívmi zrkadloviek s fixnou a nastaviteľnou ohniskovou vzdialenosťou.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X