Expedícia Skalar 2022 z pohľadu fotografa

0

Všetko je raz prvýkrát. Pre mňa bola účasť na medzinárodnej expedícii do hlbokej jaskyne prvou takouto skúsenosťou. Jednalo sa o expedíciu do veľmi perspektívnej, viac ako 1200 metrov hlbokej jaskyne Skalarjevo brezno v Julských Alpách v Slovinsku. Mal som mierne obavy ako to všetko dopadne, pretože cieľ bol nielen prieskum ako taký, ale moja hlavná úloha bola fotiť. Akcie v podzemí boli rozdelené na tzv. „Day trips“ (1- dňové akcie) a viacdňové do bivakov.  Ja som absolvoval dve 1-dňové akcie a jednu 3-dňovú do bivaku v hĺbke -998 m. Už po prvej 12-hodinovej akcii mi bolo jasné, že fotiť popri meraní, vystrojovaní priepastí a skúmaní bude pomerne náročná úloha. Ako som sa s tým vysporiadal a čo som sa všetko naučil, zhrniem v nasledujúcich bodoch:

Netreba mať veľké očakávania

Keď som pozeral na fotky z expedícií z pohodlia domova, neprišlo mi až tak nereálne spraviť dobré zábery, veď u nás v jaskyniach Demänovskej doliny to ide kedykoľvek. Akosi som si však neuvedomil, že tam pri fotení väčšinou nerobím nič iné, iba fotím. Taktiež prístup v jaskyni netrvá 2 hodiny ako u nás. Nezriedka jaskyniara čaká 4 hodiny zlaňovania a 6 hodín žumarovania (výstup po lane pomocou blokantov). Takže nakoniec z fotenia hlbokých priepastí nebolo nič. 

Menej je viac

V jaskyni to platí dvojnásobne. Pri transporte batohov cez úzke miesta jaskyniar pocíti každý gram a každý centimeter nákladu navyše. Plán bol aj niečo natočiť, no pre úsporu miesta svetlá, mikrofón či statív museli ostať na povrchu. Musím povedať, že pri natáčaní v jaskyni som dosť opovrhoval GoPro kamerami a dával som prednosť fotoaparátom. Bral som ako samozrejmosť, že kde prejdem ja, prejde aj fotoaparát. Boli miesta, kde kufrík s fotoaparátom a bleskami bolo treba doslova pretlačiť (Pelicase 1200). Po expedícií som však tento postoj poriadne prehodnotil a priam by som povedal, že niekde by bol dobrý na fotenie aj telefón (áno, niekedy by boli lepšie fotky z telefónu ako žiadne fotky).

Nové foťáky ≠ odolnosť

Na fotenie som mal k dispozícii 2 telá. Svoj Canon EOS 6D a od AQT zapožičanú Canon EOS R6. Z predošlého videa a recenzie viete ako sa R6-ka správa v jaskyni. Radosť fotiť a točiť videá. Čo však  už taká radosť nie je, je plastové telo. Výrobca uvádza, že rám je zo zliatiny horčíka a vonkajšie panely sú z polykarbonátovej živice so skleneným vláknom – jedným slovom plast. Starý Canon EOS 6D má z polykarbonátu len horný kryt, predný a zadný kryt je z horčíkovej zliatiny. Pre niekoho možno zbytočnosť, ale pre náročné podmienky v jaskyniach by som povedal, že je to aj nutnosť.

Batérie a chlad

V bleskoch používam dlhé roky batérie GP Recyko 2700 mAh. Lenže v našich jaskyniach je plus 7 °C a 2 roky som fotil v jaskyni len sporadicky. Batérie postrácali kapacitu, kombinácia veľkého výkonu blesku (veľké priestory) a chladu (0 – 2°C) spôsobili, že batérie boli po 10 odpaloch mŕtve. To, že tento model batérií nie je úplne vhodný do bleskov som sa dozvedel až po expedícii. Po príchode domov a zmeraní kapacity som zistil, že reálna kapacita sa pohybovala okolo 1700 mAh. Poučenie: treba dať na rady skúsenejších a zainvestovať buď do kvalitných Li-ion nenabíjacích batérií, alebo kvalitných nabíjacích určených na fotenie s bleskom.

Alkohol nie len na zohriatie

Jaskynné prostredie možno charakterizovať 4 slovami – tma, vlhko, chlad a špina. A práve kombinácia 3 posledných spomenutých vie narobiť s optikou veľké problémy. V jaskyni fotoaparát vyberiem do takmer 100 percentnej vlhkosti a teploty okolo 0 °C. Ak si nedám pozor, nadýcham si pred objektív. Všadeprítomná špina a prach sa dostanú aj na predné sklo objektívu resp. na filter. V kombinácii s vydýchnutým vlhkým vzduchom sa mi na filtri spraví „príjemný“ povlak a zahmlené fotky sú na svete. Riešenie sa javí jednoducho, filter utriem a fotím ďalej. Toto funguje pri vyšších teplotách/nižšej vlhkosti a so suchou handričkou. Ak som však v jaskyni už 2. deň, tak suchá handrička alebo čokoľvek dokonalo suché a čisté je už len zbožným prianím. A tu by mimoriadne pomohol alkohol, ktorým nielen vyčistím filter, ale sa odparí a neostanú tak na objektíve vlhké šmuhy. Ideálny je  balíček vlhčených alkoholových utierok na okuliare.

Pred novými výzvami sa môžeme doma pripraviť na veľa rôznych komplikácii, ale ako som zistil, minimálne raz toľko sa ich vyskytne takých, na ktoré pripravení nie sme. Myslím si, že tieto postrehy sa dajú aplikovať na akékoľvek prostredie, kde sa fotograf stretáva so špinou, chladom, vlhkom a inými neduhmi. Po expedícii som bol mierne sklamaný, pretože som nesplnil cieľ, ktorý som si dal a to zdokumentovať veľké priepasti. Po rozhovore s chalanmi, ktorí tam už fotili som však zistil, že ak chceli niečo nafotiť museli sa 1 – 2 dni venovať čisto len tomu. Nevadí, jaskyňa tam ešte bude a ja som v nej určite nebol poslednýkrát. 

Galéria

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X