5 fotografických mýtov

2

Keď som nastúpil na tŕnistú cestu fotografie, stretával som sa často s mýtmi a s nie úplne pravdivými informáciami. Svet internetu síce priniesol slobodu získavania informácií, no často umožnil aj šírenie a živenie mýtov. Mýty sú najmä v začiatkoch často vnímané ako rokmi overené pravdy, o ktorých sa nepochybuje. Pravda je však trochu iná. Svet určite nie je čiernobiely, je farebný a rozmanitý. A to platí aj pre fotografické mýty. Vo fotografii takmer neexistujú hranice – teda okrem tých technických. Ja som sa osobne stretol najčastejšie s nasledovnými mýtmi:

  • Full frame je lepší a robí krajšie fotografie
  • S lepším vybavením urobím krajšie fotografie
  • Dobré svetlo robí dobrú fotografiu
  • Vždy používam manuálny režim
  • Stredová kompozícia

Mýty tu nie sú preto, aby nás strašili, ale skôr nás majú nútiť zamyslieť sa nad tým, prečo sú tu. S mýtmi sa dá pracovať a netreba sa obávať prípadných dôsledkov. Platí osvedčené pravidlo – nebáť sa, skúšať, premýšľať a posúvať sa ďalej. Viac už prezradím vo videu.

2 Komentárov
  1. Jozef Jankola povedal(-a)

    Vďaka za videjko, dobré rady.

  2. Zooo povedal(-a)

    Dovolim si par poznamok.

    1. Full vs crop
    Dovolim si tvrdit ze co sa tyka obrazovej kvality, nebude full frame v ziadnom smere na tom horsie. Skor naopak. Pri rovnakom rozliseni FF vs crop, je predpoklad ze vacsie bunky na FF snimaci zabezpecia nizsii sum, vacsi dynamicky rozsah.
    Ak by sme porovnavali FF s rovnako velkymi bunkami, FF mi da viac obrazovych dat a teda dava viac moznosti na orez pri postprocesingu.
    Podla mna je FF jednoznacne lepsi ako crop. Jedina jeho nevyhoda je, ze si za to musim priplatit. A potom je otazka ci si to mozem dovolit a ci dokazem tento potencial aj vyuzit. To uz je individualne a zalezi od fotografa nie od fotoaparatu.

    2. Dobra fotka vyzaduje lepsie vybavenie.
    Tazko povedat vo vseobecnosti, co je dobra fotka a co lepsie vybavenie. Skusim tuto otazku tuto otazku pozmenit takto: „Da sa dobra fotka spravit aj bez draheho – kvalitneho vybavenia?“. Urcite a da spravit dobra fotka aj mobilom. Aj s lacnou fototechnikou sa da spravit zaujimava a dobra fotka. Ale skor to bude o tom, ze si to vyzaduje velku davku kumstu, trochu stastia na dobre podmienky a aj tak to bude skor zriedkavy jav ako nejaky standardny vystup. Nevraviac o tom, ze limity fototechniky mozu byt na fotke zretelne a kazit celkovy dojem.

    Ale ak polozime otazku: „Prinesie lepsia vybava vo vseobecnosti lepsie fotky?“, tak odpoved bude urcite – ANO. Ak urobim portret s lacnym setovym zoom objektivom a potom za takych istych podmienok druhu fotku s drahou portretnou 85tkou, tak vysledok musi byt zretelny kazdemu.
    Cize lepsia vybava = lepsia fotka. Ale len po technickej stranke. Kompozicne lepsie fotky robit nebude. Cize ak je limitom na fotke jej technicke prevedenie (vysoky sum, slaba ostrost atd) nakup lepsej techniky je najjednoduhsi a najrychlepsi sposob ako zlepsit svoje fotky 😉
    Aj ked netreba zabudat, ze drahsia fototechnika moze byt narocnejsia na obsluhu a v konecnom dosledku moze priniest horsi vysledok.

    3. Manualny rezim
    Manualny rezim ma podla mna vyznam len v dvoch pripadoch. A to ked expoziciu meriam externym expozimetrom alebo mam stabilne svetelne podmienky a expozicne hodnoty nechcem menit. V akomkolvek inom pripade ma bude manual len spomalovat. A ak sa riadim tym co namera vstavany expozimeter tak manual nema ziadne opodstatnenie. Ci tu hodnotu nastavim manualne ja alebo automaticky fotoaparat na fotke to vidiet nebude. Ale mne to bude trvat dlhsie.
    V istych pripadoch som isiel dokonca opacnym smerom a k rezimu prioroty clony som pridal automaticke ISO, nastavil limit pre minnimalny cas a maximalne ISO. Vysledkom su ostre fotky, minimum odpadu a mozem sa plne sustredit na fotografovany objekt.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X